Eurobarometer o znanosti
Rezultati evropske raziskave javnega mnenja na temo "Znanje in odnos evropskih državljanov do znanosti in tehnologije", ki je bila izvedena jeseni 2024.
V začetku februarja 2025 so pri Evropski komisiji objavili rezultate javnomnenjske raziskave Eurobarometer na temo Znanje in odnos evropskih državljanov do znanosti in tehnologije. Pokazalo se je, da imamo Slovenci še vedno dokaj negativno mnenje o znanstvenikih in pogosto verjamemo v teorije zarote, povezane z znanostjo.
Anketirancem so med drugim pokazali seznam desetih lastnosti in jih prosili, da za vsako lastnost označijo, ali po njihovem mnenju dobro ali slabo opisuje znanstvenike danes. Na seznamu so bile naslednje pozitivne lastnosti: inteligentni (intelligent), zanesljivi (reliable), pošteni (honest), vedo, kaj je dobro za ljudi (know best what is good for people), odprti za sodelovanje z državljani (open to engage with citizens), altruistični (altruistic) in negativne lastnosti: slabi v komuniciranju (bad at communicating), arogantni (arrogant), ozkogledi (narrow minded), nemoralni (immoral).
- Slovenija je edina država v EU, kjer skoraj polovica vprašanih (47 %) meni, da izraz "ozkogledi" dobro opisuje znanstvenike.
- Kar 30 % Slovencev znanstvenike označuje z izrazom "nemoralni", kar je drugi najvišji delež v EU.
- Le 25 % Slovencev povezuje znanstvenike zgolj s pozitivnimi lastnostmi iz seznama desetih navedenih.
- Zgolj 48 % Slovencev meni, da znanost učinkovito pripravlja mlajše generacije na vlogo dobro informiranih državljanov – kar je eden najnižjih deležev v EU.
- Kar 43 % Slovencev verjame, da zdravilo za raka obstaja, vendar ga komercialni interesi skrivajo pred javnostjo.
- 40 % Slovencev je prepričanih, da so viruse izdelali v vladnih laboratorijih z namenom nadzora nad svobodo ljudi.
Raziskavo so izvedli med 12. septembrom in 10. oktobrom 2024 v 27 državah članicah EU in osmih državah nečlanicah. V Sloveniji je raziskavo izvedla agencija Mediana, ki je opravila 1.004 intervjujev osebno na domovih anketirancev v nacionalnem jeziku, pri čemer je bila stopnja odziva 38,6%.
Uporabljen je bil stratificiran večstopenjski naključni (verjetnostni) vzorec. V vsaki državi je bil vzorčni okvir najprej stratificiran po regijah NUTS in znotraj vsake regije po stopnji urbanizacije. Raziskava je zajela prebivalstvo državljanov posameznih držav članic EU, starejše od 15 let.
Pri vzorcu približno 1.000 anketirancev se statistična napaka pri 95% intervalu zaupanja giblje med ±1,4% (pri izmerjenih rezultatih 5% ali 95%) in ±3,1% (pri izmerjenih rezultatih okoli 50%), kar pomeni, da so rezultati dovolj zanesljivi za oceno splošne slike stanja.
Vir: European Commission. “European Citizens’ Knowledge and Attitudes towards Science and Technology - February 2025 - .” Eurobarometer survey. https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/3227.
Za primerjavo je tule povzetek rezultatov enake raziskave Eurobaromter, ki so jo izvedli leta 2021.